- Štítky blogu
- dárek
- Rytmus života
- Reflex
- Týden
- Blesk pro ženy
- Napsáno životem
- Diana
- novinky
- Burda
- Legendární automobily
- Překvapení
- Svět motorů
- Rozhlas
- Televize
- Můj čas na kafíčko
- Aha pro ženy
- Respekt
- Epocha
- Chvilka pro tebe
- Blesk
- Claudia
- modely
- české filmy
- Čas pro hvězdy
- Sedmička
- Můj kousek štěstí
- Marketing
- Pestrý svět
- Tina
- Učitelské noviny
- 100+1
- Instinkt
- Spirit
- Chatař a chalupář
- TV Revue
- De Agostini
- Téma
- zdraví a léčba
- TV pohoda
- Forbes
- recepty
- časopisy pro ženy
- dárek zdarma
- kreativní trendy
- časopisy
- Echo
- Ekonom
- Květy
- Moje šťastná hvězda
TRAFIKA NA VINICI
Černokostelecká 4/899
100 00, Praha 10
Telefon: 252 544 315
- Úvod
- BLOG
- FILMY, HUDBA A ZÁBAVA
- Nataša Gollová
Nataša Gollová
Narodila se 27.února 1912 v Brně jako dcera národohospodáře Františka Hodáče v zámožné měšťanské rodině s rozvinutým intelektuálním a kulturním zázemím. Za své umělecké jméno si vybrala příjmení svého dědečka, historika Jaroslava Golla.
Po maturitě na pražském gymnáziu krátce studovala filozofii herectví se učila u Karla Dostála a tanci u J. Kroschlové. Prošla nejprve dvěma divadelními sezonami v olomouckém a bratislavském divadle a od roku 1935 do konce války byla členkou Vinohradského divadla.
Ve filmu se poprvé mihla jako statistka ve Fričově snímku Kantor Ideál (1932) a po několika dalších nevýrazných rolích se ze dne na den stala hvězdou díky hlavní dívčí roli v Cikánově veselohře Příklady táhnou kde hrála po boku Růženy Naskové. Její komediální talent potom plně využil Martin Frič a ve filmech Kristian a Eva tropí hlouposti vytvořil z ní a Oldřicha Nového originální komický pár se smyslem pro intelektuální humor a schopností bláznivé (crazy) komiky. Společně si pak zahráli i v dalších Fričových veselohrách Hotel Modrá hvězda a Roztomilý člověk.
Nataša Gollová se tak přiřadila k nejpopulárnějším filmovým hvězdám konce 30. a první poloviny 40. let, jakými byly Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Hana Vítová. Tehdy dostala příležitost vytvářet i povahově složitější typy dívek a mladých žen ve Vávrových filmech Pohádka máje ( role Helenky jí vynesla největší úspěch ), Okouzlená, Šťastnou cestu a v Holmanových Velké přehradě a Bláhovém snu. V roce 1941 jí byla udělena národní cena za filmy Hotel Modrá hvězda, Pohádka máje a Roztomilý člověk. Na sklonku okupace hrála jako Ada Goll také v německém filmu.
Po válce byla obviněná, že její styky s okupanty překračovaly nutnou míru. I když toto nařčení bylo vyvráceno důkazy o její protinacistické činnosti i její obětavou prací ošetřovatelky nemocných tyfem v roce 1945 v Terezíně, umělecký rozběh herečky byl silně narušen a mohl pokračovat teprve v roce 1947 v Českých Budějovicích, kam se uchýlila se svým manželem, režisérem Karlem Konstantinem. Po návratu do Prahy potom hrála v Divadle Na Fidlovačce, v Divadle satiry a posléze ji Jan Werich angažoval do Divadla ABC. V roce 1962 se stala členkou Městských divadel pražských, kde setrvala až do roku 1971, kdy pro nemoc musela odejít.
Na filmové plátno se vrátila počátkem 50. let jako Kateřina-Sirael ve Fričově historické komedii Císařův Pekař - Pekařův Císař. Následně se přehrála z lyrických milovnic do postav starších žen ( často se silným komickým nábojem ) a třebaže se ve filmu drobných rolích objevovala nadále, bývalé popularity již nikdy nedosáhla. Poslední velkou hereckou příležitostí byla její vitální tetička Fany v komedii Zdeňka Podskalského Drahé tety a já (1974), kde si vlastně ve starší podobě zopakovala někdejší Evu, která tropila hlouposti. Rolí Aničky z domova důchodců v Balíkově filmu Konečná stanice (1981) se s filmovou prací definitivně rozloučila.
Sama pak v domově důchodců 29. října 1988 zcela osamělá zemřela.