KALENDÁŘE A DIÁŘE NA ROK 2022 V PRODEJI
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
pondělí - pátek 5:00 - 16:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
15.09.2022
Fascinující životní příběh britské královny Alžběty II. se uzavřel po 96 letech 8.9.2022. Tento příběh a tato žena přitahovala nejen obyvatele ostrovn... číst celé
29.06.2022
Nové číslo Kaleidoskopu slavných vozů Škoda
Přes 780 000 vyrobených kusů v období let 1987 - 1994, s dalšími karosářskými variantami dokonce něco přes milion automobilů. Obrovský úspěch a hlavně... číst celé
28.06.2022
Nová edice Pokémonů
Sword & Shield - Astral Radiance se jmenuje nová edice Pokémonů, která je orávě nyní v nabídce našeho eshopu. Celá sada obsahuje přes 180 karet, p... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Adresa prodejny

TRAFIKA NA VINICI

Černokostelecká 4/899 

100 00, Praha 10

Telefon: 252 544 315

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. SVĚT MODELŮ
  4. Škodovácká legenda z devadesátek
29.06.2022
SVĚT MODELŮ

Škodovácká legenda z devadesátek

Přes 780 000 vyrobených kusů v období let 1987 - 1994, s dalšími karosářskými variantami dokonce něco přes milion automobilů. Obrovský úspěch a hlavně, což je důležité pro Škodu velký krok kupředu a vstupenka na západní trhy a argument pro bohaté kupce.  

Ano, Škoda Favorit. Pětimístný osobní automobil střední třídy s pohonem a motorem vpředu, což byl pro Škodu velký modernizační pokrok.  Od svého předchůdce, Škody 742 (což bly všechny 105, 120, 130 nebo 135) se lišil úplně ve všem. Nezůstal na kameni kámen, dalo by se zazpítat s Honzou Nedvědem. 

Počítejte s námi. Naprosto nový vzhled a koncepce karoserie z pera italské firmy Bertone. Velký zavazadlový prostor. Spolupráce s firmou Porsche při řešení uložení motoru, geometrie přední nápravy a snížení vnitřního hluku.  Tlumiče pérování, mimochodem velmi dobe hodnocené v tehdejší západní Evropě byly vyvíjeny ve spolupráci se společností  Fichtel&Sachs. Nové bylo i to, že se pracovalo s více karosářskými variantami, takže kromě klasického hatchbacku vznikl i verze kombi, nazvaná Škoda Forman a také známé picjupy, ať s laminátovou nástavbou nebo bez ní, jako prostý pick-up pouze s úložnou plochou. Nezávisle na automobilce Škoda se vyrobily i verze v Metalexu (kabrio MTX Roadster anebo pickup D.C.) anebo elktromobil Škoda Eltra.

Škoda Favorit 136 L se dočkala také několika inovací, dnes bychom řekli faceliftů. Daleko zajímavější však byly pro zákazníky akční modely, které se lišily od klasického modelu výbavou a stylovými doplňky. Jednalo se o akční modely Komfort, Marathon, Sport Line, Excellent, Prima, Silver Line, Black Line, Green Line, Solitaire, Milion Edition, Bike Line, Comfort Line, Special Line, X-Line, Decatop, TOP X. Dvě posledn jmenované edice byly zahraničního původu. Nejcennější vozem bude pravděpodobně některé z Milion Edition, které ze vyrobilo jen 1000 kusů, což je 1% z milionu.

Favority jezdily i ve státních službách, nejznámější jsou jako VB anebo policie (ať už federální, nebo česká nebo dokonce i slovenská), ale používali je i hasiči, Městská policie, OÚNZ anebo záchranka. Využívaly ho samozřejmě i městské a soukromé firmy, v našem případě třeba DP hl. města Prahy.

Z výše napsaného je zřejmé, že Škoda Favorit si zaslouží být zapsán zlatým písmem v kronice s názvem Automobilka Škoda. Významně zasáhl do historie firmy a je pravděpodobné, že bez něj by Škodu, tehdy AZNP stihl osud jiných socialistických automobilek, totiž zánik. Ale díky Favoritu byla Škoda zajímavým obchodním artiklem a její prodej Volkswagenu z ní udělal jednu z nejúspěšnějších automobilek v Evropě.

Pokud jste sběratelem Škodovek a zajímá Vás kolekce Kaleidoskop slavných vozů Škoda, pak se můžete podívat na podrobnosti o edici ZDE.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Adresa prodejny

TRAFIKA

NA VINICI

Černokostelecká 4/899 

100 00, Praha 10

Telefon: 252 544 315

Otevírací doba prodejny na

www.ceskatrafika.com/oteviracka

Tabákové výrobky

PRODEJ

IQOS A GLO

Iqos, Glo, cigarety a ostatní tabákové výrobky a kuřácké potřeby naleznete na našem eshopu

 

www.ceskatrafika.eu

Možnosti a ceny dopravy a platby

 

Podrobné onformace o dopravě naleznete na

www.ceskatrafika.com/doprava

KONTAKT
Logo
WWW.CESKATRAFIKA.COM
pondělí - pátek 5:00 - 16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz