- Štítky blogu
- dárek
- Rytmus života
- Reflex
- Týden
- Blesk pro ženy
- Napsáno životem
- Diana
- novinky
- Burda
- Legendární automobily
- Překvapení
- Svět motorů
- Rozhlas
- Televize
- Můj čas na kafíčko
- Aha pro ženy
- Respekt
- Epocha
- Chvilka pro tebe
- Blesk
- Claudia
- modely
- české filmy
- Čas pro hvězdy
- Sedmička
- Můj kousek štěstí
- Marketing
- Pestrý svět
- Tina
- Učitelské noviny
- 100+1
- Instinkt
- Spirit
- Chatař a chalupář
- TV Revue
- De Agostini
- Téma
- zdraví a léčba
- TV pohoda
- Forbes
- recepty
- časopisy pro ženy
- dárek zdarma
- kreativní trendy
- časopisy
- Echo
- Ekonom
- Květy
- Moje šťastná hvězda
TRAFIKA NA VINICI
Černokostelecká 4/899
100 00, Praha 10
Telefon: 252 544 315
- Úvod
- BLOG
- FILMY, HUDBA A ZÁBAVA
- Výročí Vladimíra Menšíka
Výročí Vladimíra Menšíka
29.5.2018 je to 30 let, co zemřel jeden z největších filmových herců v historii českého filmu, pan Vladimír Menšík.
Ve filmu debutoval ve 28 letech v Radokově Dědeček automobil, kde se objedvil v menší roli italského automchanika, ale hlavní zlom v jeho kariéře nastal až o dva roky později, v roce 1959, kdy se prosadil mj. ve filmech Král Šumavy, Dařbuján a Pandrhola nebo 105% alibi. V první polovině 60. let pak už byl tahákem filmů, jako například U nás v Mechově, Muž z prvního století, Až přijde kocour nebo třeba Bílá paní. V roce 1966 se představil ve Vorlíčkově Kdo chce zabít Jessii s krásnou Olgou Schoberovou v hlavní roli, herecké mistrovství nám předvedl o rok později v Markétě Lazarové a hlavně v legendárním snímku Všichni dobří rodáci z roku 1968. V tomto roce vznikl i legendární Bohouš, který odstartoval Menšíkovu nejslavnější etapu, tu televizní.
V televizi se mihl v jednom díle Eliška a její rod, ve Sňatcích z rozumu, v F.L. Věkovi, Hříšných lidech nebo Panu Tau. Jinými slovy, nebyl snad televizní seriál, ve kterém by Vladimír Menšík nehrál.
Po roce 1968 jsme jej mohli vidět ve Světácích v legendární scéně s Jiřinou Bohdalovou, ve Slastech otce vlasti, jako Blooma v Pane vy jste vdova nebo v Partii krásného dragouna, kde jeho komisař Áda Zdychynec posune celý film do jiného, vyššího levelu.
Se začátkem normalizace se začíná ztrácet z filmového plátna, v roce 1971 natočí ještě Slaměný klobouk a Dívku na koštěti, o rok později další 3 filmy, ale hlavně v roce 1973 hrál ve Třech oříšcích pro Popelku, pravděpodobně nejslavnější české pohádce. Až do jeho smrti pak převažuje televizní tvorba nad filmovou, ale i tak natočil například trilogii Mladé víno, Bouřlivé víno a Zralé víno, Což takhle dát si špenát, Partu hic, Zítra vstanu a opařím se čajem nebo pohádky Jak se budí princezny anebo Princ a Večernice. Není náhodou, že u většiny jeho filmů z této doby je režisérky podepsán Václav Vorlíček.
Jeho posledním filmem bylo drama Dobří holubi se vracejí z roku 1988.
V televize měl v 70. a 80. letech práce daleko více než ve filmu. Vše odstartovala v roce 1971 série TV povídek Bakaláři, ktero Vladimír Menšík uváděl a v některých povídkách i hrál. Následovala řada seriálů, Byl jednou jeden dům, Chalupáři, Žena za pultem, Nemocnice na kraji města, Plechová kavalerie a hlavně Vorlíčkova Arabela, Létající Čestmír a Návštěvníci. Menšíkovým posledním seriálem byli My všichni školou povinní z roku 1984. A ani Vladimír Menšík neunikl účinkování ve Třiceti případech majora Zemana, kde si zahrál v epizodě Pán ze Salcburku roli Emana Wimmera.
Kromě seriálů se Menšík prosadil i jako moderátor, uvaděč nebo průvodce, chcete-li jako bavič v různých zábavných pořadech Českoslovesnké televize, přičemž jeho Silvestry jsou dodnes nepřekonané.
To byl Vladimír Menšík,
9.10.1929 Ivančice, Československo
29.5.1988 Brno, Československo