FILMOVÝ KOUTEK

"Filmový výlet na dosah: Ponoř se do světa filmových hvězd, novinek a nevšedních příběhů!"

Filmové tipy - 4.týden 2024

Filmové tipy - 4.týden 2024

Jste připraveni ponořit se do filmových hlubin a objevit tituly, které by mohly uniknout pozornosti online světa? Pro vás, pravé filmové nadšence, máme připravené tipy na filmy na DVD, které si zaslouží vaši pozornost ve 4. týdnu roku 2024.V tomto článku se podíváme na klasiku, která definovala žánr a ovlivnila generace diváků.

Frajer Luke (1967)

V hlavní roli Paula Newmana přichází film "Frajer Luke", který ztělesňuje ducha šedesátých let a odpor k autoritám. Film, odehrávající se na sklonku 40. let, vypráví příběh válečného veterána, který je odsouzen k nuceným pracím za vandalismus v opilosti. Luke se stává symbolem svobody a odporu proti represivnímu systému nápravného zařízení, kde se setkává s různými postavami, od spoluvězňů po hlídače. Jeho nepoddajný duch a touha po svobodě vedou k nezapomenutelnému vyústění příběhu. Paul Newman vytvořil jednu ze svých nejlepších hereckých rolí, a získal si srdce diváků po celém světě. Vedle něj se objevují George Kennedy, který ztvárnil Draka, a další přesvědčiví herci jako J.D. Cannon, Lou Antonio, Anthony Zerbe a Dennis Hopper. Výrazný výkon předvádí i Morgan Woodward jako vrchní dozorce, který nemusí pronést ani slovo, aby vyvolal pocit neustálého dohledu. Režie se ujal Stuart Rosenberg a film trvá 126 minut plných napětí, konfliktů a lidských emocí. "Frajer Luke" není jen filmem, je to ikona, která přetrvává v čase a stále rezonuje s dnešními tématy svobody a individualismu.

Proč na DVD?

Tento film je dokonalým příkladem toho, proč DVD zůstává důležitým médiem pro filmové nadšence. S bonusovým materiálem, který často obsahuje komentáře tvůrců, dokumenty o výrobě a mnoho dalšího, poskytuje DVD hlubší vhled do tvorby a historie filmu, což je zážitek, který streamovací služby často nedokáží nabídnout. Zůstaňte s námi, protože se podíváme na další tituly, které jsme pro vás vybrali pro 4. týden roku 2024. Každý z nich představuje unikátní příběh a kinematografickou výjimečnost, kterou si můžete vychutnat přímo z pohodlí vašeho obývacího pokoje. A pamatujte, filmy jako "Frajer Luke" nejsou jen o sledování, jsou o prožívání a objevování. Koupit ho můžete ZDE.

 

Život je krásný (1946)

Tento film je srdceryvným příběhem George Baileyho, ztvárněného nezapomenutelným Jamesem Stewartem, jehož životní peripetie a blízká setkání s depresí jsou nakonec transformovány prostřednictvím anděla druhé kategorie jménem Clarence. "Život je krásný" je vánoční film, který v sobě nese poselství naděje, lásky a lidského ducha, připomínající nám, že každý život má svůj význam a každý čin se počítá. Přestože se film setkal s rozporuplným přijetím po svém vydání, dnes je považován za mistrovské dílo. Capra zde oslavuje nejen komplikovanou lidskou povahu, ale také víru v dobro a komunitní hodnoty. Film, který se dostal do veřejného vlastnictví, se stal miláčkem televizních stanic a tím i srdcí diváků po celém světě. Vyroben ve filmových studiích RKO v kalifornském Encinu, kde bylo vybudováno městečko Bedford Falls, se "Život je krásný" může pochlubit inovativními technickými řešeními, včetně speciálně vyvinutého umělého sněhu, za který získal film technického Oscara.

Proč na DVD?

"Život je krásný" na DVD je skvělou příležitostí prožít film v jeho plné kvalitě obrazu a zvuku, spolu s bonusovými materiály, které rozšiřují zážitek. Své místo v historii si zaslouží nejen pro svůj příběh, ale i pro vynikající herecké výkony a technické inovace, které film přinesl. Připojte se k nám a nechte se unést do Bedford Falls, kde vám "Život je krásný" připomene, že i ve tmavých časech může být život opravdu krásný. Sledujte s námi další filmy, které jsme pro vás vybrali pro 4. týden roku 2024, a objevujte nekončící kouzlo filmového umění. A pokud budete chtít, objednejte si ho zde.

Danny Rose z Broadwaye (1984)

Woody Allen v roli Dannyho Rosea, uměleckého agenta, který sice neoplývá velkým úspěchem, ale nikdy neztrácí svůj optimismus a snahu pomáhat svým klientům. Když dostane šanci vrátit zpěváka Loua Canovu (Nick Apollo Forte) na výsluní, neváhá a snaží se udělat vše pro jeho comeback. Problém nastane, když se do hry připlete Louova milenka Tina (Mia Farrow), kvůli které se Danny nechtěně zaplete do sítě mafiánských intrik. Film je komediálním pohledem na méně slavnou stranu zábavního průmyslu a zároveň vzdává hold těm, kteří stojí v pozadí úspěchů na jevišti. Allenova charakteristická rychlá dialogy a newyorské kulisy přidávají snímku autentický nádech, zatímco Mia Farrowová ve vedlejší roli překvapuje neobvyklou transformací.

Proč na DVD? 

"Danny Rose z Broadwaye" na DVD přináší možnost užít si film v nejlepší možné kvalitě, doplněný o bonusové materiály, které nabídnou ještě hlubší pohled do tvůrčího procesu Woodyho Allena. Pro milovníky Allenovy práce a komedie obecně je tento film nesmírně cenným přírůstkem do sbírky. Chcete koupit film? Klikněte tady.

Směšně o lásce (1990)

V hlavní roli Gene Wilder jako Duffy Bergman, newyorský karikaturista, který po setkání s Meg Lloydovou, ztvárněnou Christine Lahti, objeví opravdovou lásku. Po svatbě si oba uvědomí, že láska sama o sobě není zárukou štěstí, a rozhodnou se pro další krok – mít dítě. Jak se však ukáže, cesta k rodičovství je plná překážek a nečekaných zvratů. Film přináší lehký humor společně s hlubšími momenty zamýšlení nad tím, co v životě opravdu hledáme a co nás dělá šťastnými. Vedle Gene Wildera a Christine Lahti se ve filmu objevují také Mary Stuart Masterson, Robert Prosky a další.

Proč na DVD? 

"Směšně o lásce" je film, který si zaslouží pozornost nejen kvůli skvělým hereckým výkonům, ale i kvůli tématu, které je stále aktuální. Na DVD můžete film sledovat v nejlepší kvalitě a užít si případné bonusové materiály, které vám přiblíží zákulisí natáčení a myšlenky tvůrců.

Zajímavosti k filmu Směšně o lásce: Režisér Leonard Nimoy, který je známý především svou rolí pana Spocka ve Star Trek, ukázal svůj režisérský talent i v žánru romantické komedie. Scénář napsali Norman Steinberg a David Frankel, kteří do filmu vnášejí svěží pohled na lásku a manželství. Gene Wilder přináší do role Duffyho Bergmana svou charakteristickou kombinaci humorného a vážného přístupu, což dělá z \"Směšně o lásce\" film, který je ideální pro odpoledne plné úsměvů a pohody. Objednat si film můžete zde

Laputa (2015)

Zavítejte do kavárny Laputa, která je pro Johannu (Tereza Voříšková) víc než jen podnikem – je to její útočiště, její svět. Film "Laputa" režiséra Jakuba Šmída nás zve do života mladé ženy, která se snaží najít své místo ve světě a zároveň zachovat svůj podnik před hrozbou "záchrany". Příběh plný realistických postav a situací odhaluje nástrahy a radosti dospělosti a hledání smyslu života. Proč na DVD? Film "Laputa" na DVD je skvělou příležitostí vidět moderní české kino, které reflektuje současnou generaci a její výzvy. Kvalitní zvuk a obraz vás vtáhnou do příběhu a doplňkové materiály vám umožní lépe pochopit záměry tvůrců.

 

Zajímavosti k filmu Laputa: Režisér Jakub Šmíd a scenáristka Lucie Bokšteflová vytvořili dílo, které se nebojí kriticky i s humorem podívat na současnou společnost. Film byl natočen s citlivým okem pro detail a lásku k filmovému řemeslu, a jeho autenticita je umocněna skvělými hereckými výkony a originální hudbou Pavla Kopeckého.

 

Připojte se k nám příště, když budeme pokračovat v našem průzkumu skrytých filmových pokladů. Ať už máte rádi romantiku, komedii nebo drama, naše doporučení na DVD vás určitě osloví.

Filmové tipy - 3.týden 2024

Filmové tipy - 3.týden 2024

Omlouvám se za předchozí chybu. Zde jsou tipy na 5 filmů, které můžete najít na ceskatrafika.com:

1. Na sever Severozápadní linkou (1959) - Tento napínavý thriller od mistra napětí Alfreda Hitchcocka vypráví příběh reklamního odborníka Roger Thornhilla, který je omylem zaměněn za tajného agenta a zapleten do nebezpečné hry špionáže. Cary Grant a Eva Marie Saint v hlavních rolích zajišťují, že tento film je klasikou, která by neměla chybět v žádné sbírce.

Koupit ZDE

2. Sunset Boulevard (1950) - Billy Wilder režíroval tento legendární film-noir, který nás zavádí do temného světa Hollywoodu skrze příběh stárnoucí filmové hvězdy a mladého scenáristy. Film získal tři Oscary a je považován za jeden z nejlepších filmů v historii.

Koupit ZDE

3. Snídaně u Tiffanyho (1961) - Audrey Hepburn září v roli excentrické Holly Golightly v této nesmrtelné romantické komedii, která je zároveň elegantní, dojemná a plná stylu. Film, který je dodnes symbolem elegance a lehkosti, vznikl podle stejnojmenné knihy Trumana Capoteho. 

Koupit ZDE

4. Princ a Večernice (1978) - Tato kouzelná československá pohádka vypráví příběh prince Velena, který se vydává na dobrodružnou cestu, aby našel své sestry a získal srdce krásné Večernice. Film plný magie a nostalgie je milován generacemi diváků.

Koupit ZDE

5. Svatba jako řemen (1967) - Tato česká komedie byla na dlouhá léta zakázána kvůli svému zobrazení státních autorit. Příběh tří mladíků, kteří se zapletou do vyšetřování údajného zločinu a následně naruší svatební hostinu, je mistrovským dílem režiséra Jiřího Krejčíka.

Koupit ZDE

Tyto a další filmy můžete objevit a přidat do své sbírky na ceskatrafika.com, kde naleznete širokou nabídku titulů pro všechny milovníky filmů.

Proč je sledování na DVD stále zážitkem?

Proč je sledování na DVD stále zážitkem?

V době, kdy jsme zvyklí na okamžitý přístup k obsahu, může se zdát zastaralé vkládat disk do přehrávače. Přesto mnoho lidí stále preferuje sledování filmů na DVD. Tato volba není pouze o odporu k moderním technologiím, ale o hledání unikátního zážitku, který digitální streamování nemůže nabídnout.

Osobní příběhy a zkušenosti

Pro mnohé je sledování filmů na DVD spojeno s nostalgickými vzpomínkami na časy, kdy byl každý zhlédnutý film událostí. Bylo to o rituálu – výběru filmu z regálu, o prohlížení obalu, o vložení disku do přehrávače a o čekání na start menu. Tyto rituály dodávají sledování filmu na DVD osobní charakter, který je v přímém kontrastu s anonymním a neosobním kliknutím na play u streamovaného filmu.

Nostalgický zážitek

Pro některé z nás představuje DVD sběratelství část naší identity – sbírka na polici je vizuální reprezentací našich filmových preferencí a zájmů. Sbírka DVD také umožňuje jednoduše sdílet filmy s přáteli a rodinou, což je osobní a sociální interakce, kterou online streamování často postrádá.

Doplňkový k online sledování

Sledování na DVD také umožňuje divákům vyhnout se technickým problémům spojeným s online streamováním, jako jsou špatné internetové připojení nebo problémy s kompatibilitou zařízení. DVD přináší stabilní kvalitu obrazu a zvuku, která je nezávislá na těchto vnějších faktorech.

Závěr

Přestože svět filmů ovládl digitální obsah a streamovací služby, DVD zůstává důležitým a významným formátem pro mnohé filmové nadšence. Jeho význam spočívá nejen ve sběratelské hodnotě, ale také v osobním a nostalgickém zážitku, který nabízí. Pro pravé kinofily je sledování filmů na DVD cestou k zachování kusů filmové historie a vytváření vlastních unikátních filmových tradic.

Zeptali jsme se v anketě našich zákazníků, proč si DVD stále kupují a tedy jsou odpovědi alespoň pěti z nich:

1. Jakub N. 35 let
"DVD sbírám, protože mě baví mít fyzickou kopii filmu. Je to jako kniha - můžete ji vzít do ruky, prohlížet obal, listovat booklety. Navíc na DVD najdu spoustu bonusových materiálů, které na streamovacích službách často chybí. A upřímně, někdy se mi prostě nechce být závislý na internetovém připojení."

2. Lenka D. 28 let
"Kupuji si DVD především kvůli kvalitě. Na disku je obraz i zvuk bez komprese, což oceníte, když máte dobrý domácí kino systém. Streamování je sice pohodlné, ale občas trpí kvůli špatnému připojení a já chci mít zážitek z filmu vždy dokonalý."

3. Petr H. 43 let
"Pro mě je to o sběratelství. Mám doma celou řadu edic, které jsou limitované nebo mají nějakou speciální hodnotu. Je to zároveň investice, některé kusy už teď mají větší hodnotu, než když jsem je kupoval. A je skvělé mít doma takovou filmovou knihovnu, ke které se můžete kdykoliv vrátit."

4. Martina V. 31 let
"DVD kupuji, protože jsem nostalgik. Mám ráda ten pocit, když si vyberu film z regálu a připravím se na večer u televize. Je to pro mě rituál, který nemůže nahradit žádný streaming. A také si ráda film pustím víckrát, což u streamovací služby může být problém, když film najednou zmizí z nabídky."

5. Václav Š. 50 let
"Je to jednoduché, na DVD jsou filmy, které online nenajdu. Ať už jde o starší klasiky nebo nějaké méně známé tituly, které mě zaujaly. Když najdu něco zajímavého v bazaru nebo ve specializovaném obchodě, nemohu si pomoci a musím to mít. Navíc, když si pustím DVD, mám pocit, že se vracím do doby, kdy jsem poprvé ty filmy viděl, a to má pro mě nezměrnou hodnotu."

Vážení čtenáři,

nyní, když jsme prozkoumali, proč je sběratelství a sledování filmů na DVD stále tak přitažlivé a jedinečné, rádi bychom vás pozvali, abyste se podělili o vaše vlastní příběhy a zkušenosti.

Máte doma sbírku DVD, kterou si obzvláště ceníte? Objevili jste nějaký film na DVD, který se stal vaším tajným pokladem? Jaký film na DVD má pro vás osobní význam a proč? Jaký je váš oblíbený rituál při sledování filmů na DVD? Máte nějaké tipy na vzácné nebo neobvyklé tituly, které by mohli ostatní čtenáři ocenit?

Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše příběhy a objevy v komentářích níže či přímo v hodnocení u jednotlivých filmů, kde najdete i prostor k diskuzi nebo nám napište na náš email. Vaše zkušenosti mohou inspirovat ostatní a přispět k udržení bohaté a rozmanité filmové kultury, která přetrvává i v digitální době.

Děkujeme, že jste se s námi vypravili na cestu objevování filmových pokladů na DVD, a těšíme se na vaše příspěvky!

S pozdravem,

David Hanuš
CeskaTrafika.com

Jak vybírat filmové poklady na DVD

Jak vybírat filmové poklady na DVD

V digitálním věku, kdy jsou filmy často dostupné na kliknutí, může být výběr filmů na DVD přirovnán k lovu pokladů. Některé filmy se jednoduše ztratí v nepřeberném množství online obsahu nebo se nikdy nedostanou na streamovací platformy. Pro ty, kteří hledají zapomenuté nebo podhodnocené filmy, existuje několik strategií, jak najít ty pravé klenoty.

Kritéria pro výběr:


1. Žánry a Subžánry: Některé žánry, jako jsou kultovní horory, nezávislé filmy nebo klasické noir filmy, jsou na streamovacích službách zastoupeny méně. Vyhledávání specifických subžánrů může přinést nečekané a vzácné nálezy.

2. Režiséři a Filmaři: Zaměření na díla konkrétních režisérů, zejména těch méně známých nebo zahraničních, může odhalit neznámé perly, které si zaslouží pozornost.

3. Historický Význam: Filmy, které měly významný dopad na filmový průmysl nebo zastupují určitou éru, mohou být na DVD dobře zachovány a ceněny pro jejich historickou hodnotu.

4. Ocenění a Festivalové Úspěchy: Filmy, které získaly ocenění na filmových festivalech nebo byly kritiky chváleny, ale nezískaly širokou veřejnou pozornost, jsou často skrytými klenoty. Koukněte se na naší kolekci festivalových filmů.  Stačí kliknout👍

5. Osobní Doporučení: Diskuze s ostatními filmovými fanoušky, čtení blogů a sledování filmových fór může vést k objevování méně známých titulů, které si zaslouží být zhlédnuty. Pro lepší orientaci na našem eshopu můžete využít označení filmů štítkem TIP anebo i sledování našeho blogu, kde každý týden představíme pětici nezapomenutelných filmových hitů anebo filmů, které stojí za to zkusit. 

6. Regionální a Kultovní Filmy: Mnoho regionálních filmů nebo filmů, které si získaly kultovní status, nemusí být široce dostupných online, ale mohou být k dispozici na DVD.

Příklady skrytých pokladů:


- Kultovní Klasiky: Tituly jako "Eraserhead" od Davida Lynche nebo "The Rocky Horror Picture Show" mohou nabídnout unikátní zážitky, které se vyplatí mít ve sbírce.
- Nezávislé Skvosty: Filmy jako "Donnie Darko" nebo "Primer" mohly uniknout mainstreamové pozornosti, ale jsou vysoce ceněné pro svůj originální přístup a hluboké tématy.
- Zahraniční Filmy: Díla jako "Amélie z Montmartru" nebo "Paní a pán Korejci" (orig. "Bin-jip") od režiséra Kim Ki-duka představují mezinárodní filmovou kreativitu, která může být na DVD snáze dostupná.

Kde tyto DVD najít:

- Tak samozřejmě u nás, na ceskatrafika.com, ale i když máme výběr poměrně velký, nemůžeme mít vše, navíc nabídka je ometena již vydanými tituly, které se doprodávají a po vyprodání již nebudou 
- Specializované Obchody:  Existují i další nezávislé obchody s filmy a také mají širokou nabídku DVD, včetně vzácných a sběratelských edicí.
- Online Aukce a Bazarové Prodeje: Platformy jako eBay nebo místní online bazary mohou být skvělým zdrojem pro nalezení starších nebo omezených vydání.
- Filmové Festivaly a Konvence: Tyto události často nabízejí prodej vzácných filmů a příležitost setkat se s dalšími sběrateli.
- Knihovny a Výprodeje: Někdy mohou knihovny vyřazovat starší tituly ze svých sbírek, což představuje ideální příležitost pro sběratele.

Začleněním těchto strategií do vašeho hledání můžete rozšířit svou sbírku o vzácné filmové poklady, které zůstávají skryty před očima většiny diváků a nabídnout si tak filmové zážitky, které se ve světě online streamování stávají stále vzácnějšími. Sběratelství DVD může být nejen zábavné, ale i obohacující a poskytovat hlubší porozumění a ocenění filmového umění.

Význam sběratelství DVD

Význam sběratelství DVD

Sběratelství DVD má své nezaměnitelné kouzlo, které transcendentuje samotný akt sledování filmu. Pro mnohé nadšence představuje fyzické vlastnictví filmů spojení s historií kinematografie, umožňuje hlubší ponor do filmového umění a poskytuje jedinečný pocit spokojenosti.

Jedním z klíčových aspektů sběratelství DVD jsou bonusové materiály, které jsou často součástí sběratelských edicí. Komentáře režisérů a tvůrců, rozšířené a odstraněné scény, dokumenty o výrobě filmu a retrospektivní rozhovory s herci a štábem otevírají dveře do zákulisí filmové tvorby. Tyto materiály mohou poskytnout divákům lepší porozumění pro umělecký záměr a technické aspekty filmu, a často obsahují anekdoty a zajímavosti, které nejsou dostupné nikde jinde.

Speciální obaly a booklety přidávají sběratelským edicím DVD další rozměr. Někdy jsou navrženy tak, aby odrážely estetiku nebo téma filmu, a stávají se tak uměleckými díly samy o sobě. Tyto obaly mohou být také předmětem obdivu a diskuse mezi fanoušky a kolekcemi.

Fyzické vlastnictví filmů má svůj význam i v době digitální distribuce. Pro sběratele a kinofily je důležité mít možnost vybrat si film z police, držet ho v ruce a pocítit vzrušení z přípravy na sledování. DVD poskytuje pocit trvalosti a stálosti, což je v kontrastu s pomíjivostí digitálních streamů, kde filmy přicházejí a odcházejí podle algoritmů a licenčních smluv.

Navíc, některé DVD mohou být ceněny pro jejich sběratelskou hodnotu, obzvláště pokud se jedná o omezené edice, autentické vydání nebo jsou podepsané herci či režiséry. Sběratelé často hledají raritní vydání, která mohou s časem získávat na hodnotě.

V další části článku se zaměříme na to, jak vybírat filmové poklady na DVD, a budeme každý týden představovat pět titulů, které si zaslouží zvláštní pozornost každého filmového nadšence.

Objevte filmové poklady na DVD, které online svět opomíjí: výběr pro pravé kinofily!

Objevte filmové poklady na DVD, které online svět opomíjí: výběr pro pravé kinofily!

V posledních letech jsme svědky obrovského rozmachu digitálních technologií, které zásadně mění způsob, jakým přistupujeme k filmové zábavě. Streamingové služby jako Netflix, Amazon Prime Video a Disney+ nabízejí pohodlný přístup k široké škále filmů a televizních seriálů, často pouhým kliknutím myši nebo dotykem na obrazovce chytrého telefonu. Tato éra "vše na dosah" nám umožňuje sledovat nejnovější filmy a klasiky z pohodlí domova bez nutnosti fyzického nosiče.

Přestože tento přístup přináší nezpochybnitelné výhody, existuje řada filmových pokladů, které zůstávají mimo hlavní proud online distribuce. Některé filmy nebyly nikdy digitalizovány pro streaming, zatímco jiné jsou dostupné pouze na omezenou dobu nebo v určitých regionech. Toto jsou důvody, proč jsou DVD stále relevantním a cenným médiem pro sběratele a pravé kinofily, kteří chtějí mít možnost sledovat tyto skvosty kdykoliv a bez omezení.

Sběratelství DVD nabízí nejen možnost vlastnit fyzickou kopii oblíbeného filmu, ale také zážitek z prohlížení bohatě ilustrovaných obalů a procházení exkluzivních bonusů, které často obsahují. Pro mnohé filmové nadšence je tento osobní vztah k filmům a jejich fyzické sbírce klíčovým prvkem jejich filmové vášně.

V následujících odstavcích se podíváme na to, jak vybírat ty nejlepší filmové poklady na DVD, představíme několik skrytých skvostů a poradíme, kde je můžete najít. Prozkoumáme také, proč je sledování filmů na DVD stále jedinečným a nezapomenutelným zážitkem.

Význam sběratelství DVD - čtěte zde

O tom, jak vybírat filmové poklady na DVD se můžete dočíst pod tímto odkazem

Je pro vás sledování DVD také zážitkem? Koukněte na zkušenosti ostatních zde.

 

Kultovní české filmy II. - období 1.republiky

Kultovní české filmy II. - období 1.republiky

OBDOBÍ PRVNÍ REPUBLIKY

Prvorepublikové filmy, tedy filmy z období první Československé republiky (1918–1938), představují základ české kinematografie. Toto období je charakterizováno vznikem a rozvojem českého filmového průmyslu, a i když většina filmů z té doby byla němá, některé z nich jsou považovány za klasiky.

1. "Erotikon" (1929) - Režie Gustav Machatý, jeden z nejvýznamnějších českých němých filmů s progresivními erotickými motivy.

2. "Křižovatka" (1928) - Režie Svatopluk Inneman, film je považován za jeden z vrcholů českého němého filmu.

3. "Tonka Šibenice" (1930) - Režie Karel Anton, první český zvukový film.

4. "Bílý ráj" (1924) - Režie Karel Lamač, příběh lásky a oběti na pozadí zimního sportu.

5. "Vražda v Ostrovní ulici" (1933) - Režie Svatopluk Inneman, detektivní film.

6. "Před maturitou" (1932) - Režie Svatopluk Inneman, film o životě studentů.

7. "Varhaník u sv. Víta" (1929) - Režie Martin Frič, historický film založený na legendě o českém varhaníkovi.

8. "Fidlovačka" (1930) - Režie Svatopluk Inneman, filmová adaptace stejnojmenné hry J. K. Tyla.

9. "On a jeho sestra" (1931) - Režie Karl Anton, komedie o záměně identit.

10. "Maryša" (1935) - Režie Josef Rovenský, adaptace klasické české divadelní hry bratří Mrštíků.

 

V seznamu nejsou zahrnuty dva filmy, kterým věnujeme samostatné odstavce. Bílá nemoc a Extáze.

"Bílá nemoc" je významný český film z roku 1937, režírovaný slavným režisérem a dramatikem Hugo Haasem. Film je adaptací divadelní hry "Bílá nemoc" od Karla Čapka, která byla napsána v roce 1937. Příběh je alegorickou satirou na fašismus a varováním před nebezpečím totalitních režimů. Děj se točí kolem neznámé a smrtelné nemoci, která se šíří mezi obyvatelstvem a je známá jako "bílá nemoc". Nemoc postihuje pouze starší lidi a zápletka se soustředí na lékaře, který objeví lék, ale nabídne ho pouze v případě, že vláda

"Bílá nemoc" je výjimečným filmem nejen kvůli svému silnému politickému a sociálnímu poselství, ale také kvůli tomu, že byl natočen krátce před druhou světovou válkou a představuje silnou kritiku vzestupu totalitních a autoritativních režimů v Evropě.

Film "Extáze" (též známý jako "Ekstase" nebo "Ecstasy") je významný československý film z roku 1933 režírovaný Gustavem Machatým. Tento film je známý především díky svým odvážným erotickým scénám a proto, že ve filmu hrála Hedy Lamarr (tehdy jako Hedy Kieslerová), která se později stala slavnou hollywoodskou herečkou. "Extáze" je významná pro svou vizuální poezii a pokročilé filmové techniky, stejně jako pro to, že se jedná o jeden z prvních filmů obsahujících scénu nahoty a zobrazení sexuálního aktu. Příběh sleduje mladou ženu, která opouští svého staršího manžela a zažívá vášnivou aféru s mladým inženýrem. Film vyvolal v době svého uvedení kontroverze a byl cenzurován nebo zakázán v několika zemích, ale zároveň byl oslavován pro svou uměleckou kvalitu a inovativní přístup k vyprávění příběhu. "Extáze" získala ocenění na různých mezinárodních filmových festivalech a stala se důležitou součástí filmové historie.

Samostatnou kategorií jsou filmy s Vlastou Burianem. Vlasta Burian byl jedním z nejpopulárnějších a nejvýznamnějších českých komiků a herců, jehož filmy patří k základním kamenům české kinematografie, zejména v období první republiky až do 40. let 20. století. Jeho komedie byly oblíbené pro svůj humor, satiru a schopnost zrcadlit společenské problémy doby. Burianova filmografie obsahuje mnoho klasických filmů, z nichž některé jsou dodnes velmi populární a často se reprízují v českých televizích.

Některé z nejvýznamnějších filmů s Vlastou Burianem:

1. "Revizor" (1933) - Komedie založená na stejnojmenné hře Nikolaje Gogola, kde Burian hraje hlavní roli.

2. "To neznáte Hadimršku" (1931) - Jeden z nejpopulárnějších Burianových filmů, kde hraje roli smolaře, který se nechtěně zaplete do různých komických situací.

3. "Anton Špelec, ostrostřelec" (1932) - Burian zde hraje roli myslivce, který se snaží vyhrát střeleckou soutěž.

4. "Funebrák" (1932) - Burian ztvárňuje role dvojčat, z nichž jedno je pohřebník a druhé voják.

5. "U pokladny stál..." (1939) - Komedie, ve které Burian hraje roli bankovního pokladníka, který se náhodou zaplete do bankovní loupeže.

6. "Hrdinný kapitán Korkorán" (1934) - Komedie, kde Burian hraje roli kapitána lodi, který se snaží vyřešit různé námořní problémy.

7. "Pobočník Jeho Výsosti" (1933) - Burian hraje roli pobočníka, který se snaží zachránit finančně zruinovaného knížete.

8. "Důvod k rozvodu" (1937) - Film pojednávající o manželských nedorozuměních, kde Burian hraje jednu z hlavních rolí.

9. "Pán bez pozice" (1937) - Komedie o chudém muži, který je zaměněn za bohatého návštěvníka.

10. "Advokát chudých" (1937) - Burian hraje roli advokáta, který se zasazuje o práva chudých.

Filmy s Vlastou Burianem jsou stále oblíbené pro svůj jedinečný humor a jsou považovány za důležitou součást české filmové historie. Burian nejenže hrál v mnoha filmech, ale také se podílel na jejich produkci a často na nich spolupracoval s režisérem Karlem Lamačem.

Nejvýznamnější prvorepublikoví tvůrci, herci a další osobnosti spojené s filmovým průmyslem:

Režiséři:
1. Karel Lamač
2. Gustav Machatý
3. Svatopluk Inneman
4. Václav Binovec
5. Martin Frič
6. Carl Lamac
7. Olga Rautenkranzová
8. Jan S. Kolár
9. Vladislav Vančura
10. Otakar Vávra

Herci:
1. Vlasta Burian
2. Hugo Haas
3. Oldřich Nový
4. Zdeněk Štěpánek
5. Theodor Pištěk
6. Jan Werich
7. Jiří Voskovec
8. Saša Rašilov
9. Karel Hašler
10. Václav Vydra st.

Herečky:
1. Lída Baarová
2. Adina Mandlová
3. Nataša Gollová
4. Anny Ondráková (Anny Ondra)
5. Hana Vítová
6. Jiřina Štěpničková
7. Betty Kysilková
8. Zita Kabátová
9. Truda Grosslichtová
10. Ljuba Hermanová

Kameramani:
1. Jan Stallich
2. Ferdinand Pečenka
3. Otto Heller
4. Václav Vích
5. Jaroslav Tuzar

Scénáristé:
1. Karel Čapek
2. Václav Wasserman
3. Jaroslav Kvapil
4. František Langer
5. A. J. Urban

Sponzory a mecenáše:
Ve 20. letech a 30. letech nebylo sponzorství filmů tak rozvinuté jako dnes, ale některé firmy a jednotlivci podporovali filmovou produkci, často však nebyli veřejně známí.

Filmová studia a produkční firmy:
1. Lucernafilm
2. AB Barrandov
3. Elektafilm
4. Kinofa
5. Nationalfilm

Toto je pouze základní přehled některých z nejvýznamnějších osobností prvorepublikového filmu. Je důležité poznamenat, že v tomto období pracovalo na filmové produkci mnoho dalších talentovaných lidí, jejichž přínos je také důležitý, i když nemusí být všeobecně známí.

 

Kultovní české filmy, které musíte mít ve své DVD kolekci

Kultovní české filmy, které musíte mít ve své DVD kolekci

Česká filmová kultura má dlouhou a bohatou historii, která je důležitou součástí národní identity a kulturního dědictví České republiky. Od počátků kinematografie přes totalitní éru až po současnost se české filmy vyznačují širokou škálou žánrů, vynikajícími režiséry, talentovanými herci a často i specifickým smyslem pro humor a satiru. Mnoho českých filmů bylo oceněno na mezinárodních filmových festivalech a přispělo k rozvoji světové kinematografie.

Historie české kinematografie začíná již v prvních desetiletích 20. století, kdy byly vytvořeny první němé filmy. Ve 30. letech 20. století se český film začal rozvíjet a během druhé světové války a nacistické okupace se film stává prostředkem propagandy, ale i odporu. Po válce přichází období socialismu, kdy filmová tvorba byla pod přísným dohledem státní cenzury. Přesto se v 60. letech objevila tzv. Československá nová vlna, která přinesla svěží a inovativní přístup k filmové tvorbě. Toto období je charakterizováno díly režisérů jako Miloš Forman, Jiří Menzel, Věra Chytilová a další.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 a nástupu normalizace došlo k zastavení těchto progresivních tendencí a mnoho filmařů bylo nuceno opustit zemi nebo čelilo omezení ve své tvorbě. Po sametové revoluci v roce 1989 došlo k oživení české kinematografie, a české filmy začaly opět získávat mezinárodní uznání. V 90. letech a v novém tisíciletí se objevují nové osobnosti a pokračuje tradice kvalitního filmového umění.

Šedesát let Jamese Bonda

Šedesát let Jamese Bonda

Jmenuji se Bond. James Bond. Možná nejznámější fráze filmové historie poprvé zazněla z filmového plátna před šedesáti lety, 5.října 1962.. Právě v ten den, v 10:45 byla uvedena první bondovka, Dr.No se Seanem Connerym jako Jamesem Bondem v hlavní roli. Ten den následovaly ještě čtyři projekce, za první týden utržil celkem sedmdesát tisíc liber. To vše při ceně vstupenky 1 libra.

V letech 1962 - 2021 bylo natočeno celkem 25 filmů a v roli Jamese Bonda se vystřídalo 6 herců, Sean Connery v šesti filmech, australan George Lazenby jednou, Roger Moore sedmkrát, Timothy Dalton natočil dva filmy, Pierce Brosnan čtyři a poslední představitel Bonda , Daniel Graig filmů pět.

Napočítali jste jich na přiloženém obrázku 26? Ano, film se Seanem Conenrym z roku 1983 s názvem Nikdy neříkej nikdy je tzv. neoficiální bondovkou, nepatří tedy do souvislé řady 25 bondovek natočených a produkovaných rodinou Broccoliových a jejich EON production.

Otce Jamese Bonda, spisovatele Iana Fleminga, zná každý fanoušek 007. Víte ale, po má James Bond jméno? Skutečný muž jménem James Bond nebyl nikdy špionem Jejího veličenstva, ale uznávaným ornitologem. Mimochodem, za toho se v Dnes neumírej vydává i slavný 007.

Seznam filmů:

1 - Dr. No 1962 - titulní role Sean Connery - tržba 59 600 000 $

2 -Srdečné pozdravy z Ruska - From Russia With Love -1963 - titulní role Sean Connery - tržby 78 900 000 $

3 - Goldfinger - 1964 - titulní role Sean Connery - tržby 124 900 000 $

4 - Thunderball - 1965 - titulní role Sean Connery -  tržby 141 200 000 $

5 - Žiješ jenom dvakrát You Only Live Twice - 1967 - titulní role Sean Connery - tržby 111 600 000 $

6 - V tajné službě Jejího Veličenstva - On Her Majesty's Secret Service - 1969 - titulní role George Lazenby - tržby 82 000 000 $

7 - Diamanty jsou věčné Diamonds Are Forever - 1971 - titulní role Sean Connery - tržby 116 000 000 $

8 - Žít a nechat zemřít - Live and Let Die -1973 - titulní role Roger Moore - tržby 161 800 000 $

9 - Muž se zlatou zbraní - The Man with the Golden Gun - 1974 - titulní role Roger Moore - 97 600 000 $

10 - Agent, který mě miloval - The Spy Who Loved Me - 1977 titulní role Roger Moore - 185 400 000 $

11 - Moonraker - 1979 - titulní role Roger Moore -210 300 000 $

12 - Jen pro tvé oči - For Your Eyes Only - 1981 - titulní role Roger Moore - 195 300 000 $

13 - Chobotnička - Octopussy - 1983 - titulní role Roger Moore - 187 500 000 $

14 - Vyhlídka na vraždu - A View to a Kill - 1985 titulní role Roger Moore 152 400 000 $

15 - Dech života -The Living Daylights -1987 - titulní role Timothy Dalton - 191 200 000 $

16 - Povolení zabíjet - Licence to Kill - 1989 - titulní role Timothy Dalton - 156 200 000 $

17 - Zlaté oko - GoldenEye - 1995 - titulní role Pierce Brosnan - 353 400 000 $

18 - Zítřek nikdy neumírá - Tomorrow Never Dies - 1997 - titulní role Pierce Brosnan - 346 600 000 $

19 - Jeden svět nestačí - The World Is Not Enough - 1999 - titulní role Pierce Brosnan - 390 000 000 $

20 - Dnes neumírej - Die Another Day - 2002 - titulní role Pierce Brosnan- 456 000 000 $

21 -Casino Royale - 2006 -titulní role Daniel Craig- 570 898 000 $

22 - Quantum of Solace - 2008 - titulní role Daniel Craig - 515 588 687 $

23 - Skyfall - 2012 - titulní role Daniel Craig -1 110 000 000 $

24 - Spectre - 2015 - titulní role Daniel Craig - 880 000 000 $

25 - Není čas zemřít - No Time to Die - 2021 -titulní role Daniel Craig - 667 100 000 $

 

Stejně důležitou postavou jako samotný James Bond je v jednotlivých filmech i Bond girl, tedy hlavní ženská postava. Vystřídalo se v něm mnoho krásných a populárních hereček, ale jen jedna byla první a jen jedna se v téže roli objevila dvakrát. První a možná i nejslavnější byla představ itelka Honey Ryder v Dr.No, Ursula Andress. Svého času partnerka Jean Paul Belmonda nebo Marcella Mastroianniho měla na úspěchu prvního filmu stejný podíl jako samotný Sean Connery.  A jako jediná, a prozatím poslední, bond girl se ve stejné roli, v roli Madelaine Swann, objevila krásná francouzka Lea Seydoux. A je otázkou, zda třeba novým 007 nebude právě ona, i když Barbara Brocolli z EON production popírá, že by 007 měla být kdy žena. Ale znáte to, Nikdy neříkej nikdy.

Mezi těmito dvěma kráskami se představily jako bond girl italka Daniela Bianchi, Honor Blackman, Claudine Augner z Francie, japonka Akiko Wakabajaši, Diana Rigg, Jill St.John, Jane Seymour, švédská hvězda Britt Ekland, Barbara Bach, Louis Chiles, Carole Bouquet, Maud Adams, Tanya Roberts, Maryam d´Abo, Carey Lowell, Izabella Scorupco, Michelle Yeoh, Sophie Marceau, Halle Berry, Eva Green, Olga Kurylenko a Bérénice Marlohe.

A nakonec i něco pro cestovalelské fajnšmekry. Víte kde se natáčel James Bond? Navštivte blog CK Sen , tam mají krásný článek, ve kterém se věnují právě filmovým místům s otiskem 007.